„Szkoła pamięta” – 30 października uczniowie klas I-III oraz klasy VII, wraz z nauczycielami, udali się na cmentarz w Baboszewie. Okres przed dniem Wszystkich Świętych to doskonały moment, aby wspomnieć tych, którzy odeszli, oraz porozmawiać o szacunku dla zmarłych. Uczniowie zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych żołnierzy. Podczas wspólnego spaceru alejkami cmentarza zatrzymywaliśmy się przy starych, bezimiennych grobach, które staraliśmy się uprzątnąć. Odwiedziliśmy mogiły naszych zmarłych księży, którzy pracowali w naszej parafii, nauczycieli oraz zmarłych uczniów. Dla wszystkich był to czas głębokich przeżyć, który wprowadził nas w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o bliskich osobach.
Szkoła pamięta 2024
- 8
Słodki Tydzień Misyjny - akcja charytatywna
"Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę" - Po raz kolejny społeczność naszej szkoły przeprowadziła akcję charytatywną w Tygodniu Misyjnym.
25 października uczniowie klasy 7 prowadzili sprzedaż słodkich bułeczek i pączków. Zebrane pieniążki - 478,60 zł wpłacono na konto - Papieskie Dzieła Misyjne. Dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję.
Program profilaktyczny - Godzina dla młodych głów
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, zainicjowany przez Fundację UNAWEZA, jest reakcją na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodych. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym.
Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych i samoświadomości wśród młodzieży, a także wyposażenie osób uczniowskich w narzędzia do otrzymywania wsparcia. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw.
Inspiracją do stworzenia programu były kierunki wyznaczone przez wyniki badania „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Badanie to ujawniło obraz młodzieży borykającej się z samotnością, niską samooceną, ograniczonym poczuciem wpływu na otoczenie, brakiem zaufania do profesjonalnej pomocy i wsparcia społecznego, a także z przemocą rówieśniczą i hejtem.
Straż w szkole - próbna ewakuacja
Wizyta strażaków w szkole to nie tylko ekscytujące przeżycie dla uczniów, ale także cenna lekcja odpowiedzialności i świadomości bezpieczeństwa. Dzieci mają okazję zobaczyć na własne oczy, jak wygląda codzienna praca tych bohaterskich ludzi oraz jakie techniki i sprzęt są wykorzystywane podczas akcji ratunkowych. Przeprowadzona pod okiem doświadczonych strażaków próba ewakuacyjna uczy uczniów, jak istotne jest zachowanie spokoju i dyscypliny w sytuacjach zagrożenia. Regularne ćwiczenia i symulacje mogą uratować życie, dlatego takie wizyty stanowią nieoceniony element edukacji. Dzięki nim młodzi ludzie uczą się, jak ważna jest współpraca i wzajemna pomoc, a także zdobywają wiedzę, która może okazać się niezbędna w przyszłości. Dziękujemy strażakom Z OSP Niedarzyn.
13
Wycieczka do teatru
Dnia 22 października 2024 roku starsi uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. W ramach projektu „Kulturalna szkoła na Mazowszu” mieli okazję obejrzeć spektakl „ZEMSTA” autorstwa Aleksandra Fredry. Uczniowie z zachwytem podziwiali znakomite role aktorskie, a przedstawienie dostarczyło im niezapomnianych wrażeń. Mimo upływu lat i pokoleń, przesłanie sztuki wciąż pozostaje aktualne. Po spektaklu wszyscy udali się na wspólny posiłek. Celem wycieczki było nie tylko miłe spędzenie czasu, ale także utrwalenie treści lektury, podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, a także krzewienie kultury i estetyki żywego słowa oraz integracja uczniów. Uczestnicy wycieczki wrócili do szkoły w doskonałych humorach, wzbogaceni o nową wiedzę i doświadczenia.
Jesienne zabawy sensoryczne w oddziałach przedszkolnych
🍂 Jesienne zabawy sensoryczne w oddziałach przedszkolnych 🍂
W ostatnich tygodniach dzieci miały mnóstwo atrakcji. Stworzyliśmy ścieżkę sensoryczną z darów jesieni, wyklejaliśmy literkę “I” jarzębiną oraz marchewki bibułą. Nie zabrakło też prac z masy solnej – powstały piękne grzyby i jeżyki. 🦔🍄
Na koniec wspólnie przygotowaliśmy pyszną sałatkę jarzynową, a podczas zabawy sensorycznej dzieci zgadywały, jakie to warzywo lub owoc przez dotyk i smak🥕🍎.
42
Spotkanie autorskie
W dniu 17 października 2024 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie. Naszym gościem był dr Marek Michalak. Pedagog specjalny, działacz społeczny, pisarz i publicysta, doktor nauk społecznych, absolwent Akademii Pedagogiki Specjalnej im Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Kawaler Orderu Uśmiechu (1994), Przyjaciel Szkoły (2012), Rzecznik Praw Dziecka (2008–2018).
Dr Michalak jest autorem wielu prac poświęconych wychowaniu i prawom dziecka, w tym książek dla dzieci, takich jak „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, „Opowieści o tym, co daje moc”, „Opowieści o prawach dziecka” oraz „Wielcy przyjaciele dzieci”.
Podczas spotkania pan Marek Michalak podzielił się z nami swoimi doświadczeniami z warsztatu pisarskiego oraz opowiedział o prawach dziecka i swojej pracy jako Rzecznik Praw Dziecka. Z jego wypowiedzi dowiedzieliśmy się, jak ważną rolę w budowaniu systemu ochrony praw dziecka odegrał nasz patron – Janusz Korczak, oraz jakie idee mu przyświecały. Poznaliśmy także interesujące fakty z życia Starego Doktora.
Nasz gość chętnie odpowiadał na pytania uczniów, a także umożliwił zdobycie autografu oraz zrobienie zdjęcia...serdecznie dziękujemy.
W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie i nauczyciele ze Szkoła Podstawowa im. Jana Brodeckiego w Polesiu i Szkoła Podstawowa w Sarbiewie. Dziękujemy Księgarnia Tuliszków za pomoc w organizacji spotkania.
4
Dzień Edukacji Narodowej - ślubowanie pierwszoklasistów
14 października, jak co roku uczniowie wyrazili wdzięczność swoim nauczycielom za trud wychowania i nauczania. W tym dniu odbyło się również ślubowanie pierwszoklasistów. „Pierwszaki” po zaprezentowaniu montażu słowno-muzycznego oraz złożeniu ślubowania, zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Życzymy im nieustającego zapału do nauki oraz jak najlepszych wyników. Na zakończenie uroczystości uczniowie klasy pierwszej otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz Bank Spółdzielczy w Płońsku oddział w Baboszewie.
Dzień Edukacji Narodowej
14 PAŹDZIERNIKA NA WESOŁO
To był dzień pełen niespodzianek! Dzień Edukacji Narodowej i… zamiana ról! Dziś dzieci przejęły stery i to one były nauczycielami. Uczniowie klasy VII i VIII z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w powierzone im role. Na lekcjach panował porządek, a młodsi uczniowie z uśmiechem na twarzy wykonywali zadania. To był naprawdę wyjątkowy dzień.
10
Dzień Edukacji Narodowej
Zaproszenie na spotkanie autorskie
W czwartek, 17 października 2024 r. w godz. 12.20-13.45 w naszej szkole, w sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie autorskie dla uczniów kl. 6-8 i nauczycieli z Panem Markiem Michalakiem, byłym rzecznikiem praw dziecka. Tematem spotkania będą „Prawa Dziecka”.
W bibliotece szkolnej jest możliwość zakupu książek p. Michalaka.
Po spotkaniu będzie okazja do uzyskania dedykacji i autografu od autora.
Serdecznie zapraszamy.
Z Orlika na stadion - turniej
W dniu 8 października 2024 roku reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w turnieju eliminacyjnym „Z Orlika na stadion” dla chłopców w kategorii wiekowej U-13, który odbył się w Baboszewie. Mimo zaciętej walki, nie udało się zakwalifikować do dalszych rozgrywek. Gratulujemy chłopakom ich wysiłku i determinacji oraz życzymy im dalszych sukcesów sportowych.
Wycieczka do lasu
8 października przedszkolaki oraz uczniowie z klas 1-3 mieli okazję spędzić wspaniały dzień na łonie natury. Tego dnia wybraliśmy się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Było sporo zabawy i nauki. Dzieci miały okazję zobaczyć różne gatunki drzew, grzybów i roślin.
Po długim spacerze czekała na nas niespodzianka - kiełbaska z grilla przygotowana przez rodziców. To był dzień pełny wrażeń i radości. Dzieci wróciły do szkoły z uśmiechami na twarzach i mnóstwem nowych doświadczeń. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej wycieczki.13
Spektakl - Królowa Śniegu
4 października 2024 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-IV wyruszyły do Płońska na spektakl teatralny „Królowa Śniegu”.
Pobudzająca wyobraźnię adaptacja klasycznej baśni H. Ch. Andersena wprowadziła dzieci w świat księżniczek, rozbójników i zwierząt przemawiających ludzkim głosem. Spektakl urozmaicony był piosenkami, które spodobały się dzieciom, gdyż doskonale bawiły się w trakcie oglądania przedstawienia. Kolorowe kostiumy i rekwizyty, wspaniałe efekty świetlne i dźwiękowe zrobiły na małych widzach niezapomniane wrażenie.
Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
#KrólowaŚniegu
Noc bibliotek 2024
W piątek, 4 października 2024 r. nasza szkoła kolejny raz przyłączyła się do 10. edycji ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Noc Bibliotek”. Hasło tegorocznej akcji to „Moc czytania”.
W tym roku do akcji włączyli się uczniowie klasy 7 z ich wychowawczynią, nauczycielem bibliotekarzem i panią dyrektor. Nocy Bibliotek towarzyszyła również akcja „Podziel się książkami”. Uczniowie i nauczyciele przynieśli dowolne książki, które zostały przekazane do biblioteki szkolnej.
Naszą „Moc czytania” oparliśmy na lekturze kl. 7 „Mały książę” – Antoine de Saint-Exupery. Dzieci uczestniczyły w grze terenowej. Zadaniami w grze było m. in.: rozwiązanie testu ze znajomości treści książki, zaśpiewanie piosenki „Mały książę” Kasi Sobczyk, narysowanie portretu „Małego księcia”, odegranie wylosowanej scenki z książki.
W trakcie wieczoru odbyły się zabawy ruchowe i gry sportowe w sali gimnastycznej. Po północy była projekcja filmu, pt. „Zwierzogród” z popcornem i upieczonym ciastem w szkole przez panie nauczycielki.
Po raz kolejny nasza „Noc Bibliotek” była pełna „Mocy… – czytania, zabawy, radości, kreatywności oraz słodkości…”.
5
Zajęcia kulinarne u przedszkolaków - ciasto z owocami
Czwartek był dla naszych przedszkolaków niezwykle pracowitym dniem. Dzieci podjęły się zadania upieczenia ciasta z owocami. Wszyscy podwinęli rękawy i zabrali się do pracy. Mali kucharze dodawali kolejno składniki potrzebne do swojego wypieku. Ochoczo i z pełnym zaangażowaniem układały śliwki, jabłka, rozbijały jajka, sypały mąkę i cukier, mieszały – miksowały.
Ciasto udało się doskonale i smakowało wyśmienicie.
Dzień Chłopaka
30 września tradycyjnie obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Był to dzień, w którym chłopcy mieli szczególne względy. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego pamiętały o swoich kolegach, obdarowując ich drobnymi upominkami oraz słodyczami.
Archiwum Aktualności